Nejúspěšnější triky zlodějů
Kuráž a drzost zlodějů je nebetyčná, nezná mezí a k vloupání i krádežím často velmi sebevědomě používají osvědčené, ale i stále nové triky. Z praxe policistů i odborníků na ochranu domácího majetku vybíráme ty nejčastěji používané, stejně tak úplně nové. Vedle stále oblíbených metod, jimiž jsou hrubá síla, vrtačka s páčidlem a nových jemných metod jako je například bumping, jsou mezi zloději stále populárnější také převleky a další triky, které často sázejí na anonymitu větších bytových domů a neznalost sousedů. Zloději se neváhají vydávat například za řemeslníky či podomní prodejce.
My jsme řemeslníci, nerušit
Zloději stačí dobrý převlek nebo trik a dostatečná dávka drzosti. Pak si může vzít své oblíbené nádobíčko - vrtačku a páčidlo - a za pravého poledne ve frekventovaném bytovém domě v tichosti odnést, co se mu líbí. Před lety nastala velmi promyšlená situace, kdy se skupinka zlodějů vydávala za řemeslníky. Na chodbě před vykrádaným bytem hlasitě telefonovali a předstírali, že jsou v pracovním procesu na bytě, lidem v domě nepřišlo divné, že je v bytě a před ním provoz a hluk.
Promiňte, spletl jsem si patro
Častou a funkční výmluvou, pokud někdo ze sousedů přistihne zloděje při práci nebo na obhlídce, je slušně pronesená věta „Promiňte, spletl jsem si patro nebo vchod“. Takové triky fungují, protože obyvatelé bytových domů vpustí do domu v podstatě každého slušně vypadajícího člověka bez otázky kam nebo za kým jde. Často tak napomáhají loupeži, dobře také zafungovalo prohlášení zloděje, že vynáší své věci od bývalé partnerky.
Pozor na falešné podomní prodejce
Dalším oblíbeným trikem, jak se dostat do bytu, je vydávat se za prodejce výhodně nabízejícího zboží. Když už ho oběť vpustí do bytu, není pro něj většinou problém dosáhnout svého a odcizit cennosti, telefony, peníze, doklady či klíčky od auta. Zloději mají takovéto loupeže za přítomnosti obyvatel rádi, protože v tu dobu se jim nabízejí právě cenné osobní věci, které lidé mají jinak u sebe mimo domov. Podvodní podomní prodejci využívají i záminky prodeje dodatečného zabezpečení dveří, namontují poškozenému vložku, od níž mají duplikát klíče. Pak si jen pohlídají, kdy je byt volný. Lidé by si proto měli nejlépe u svého výrobce bezpečnostních dveří vždy dobře ověřit, zda dotyčný člověk je opravdu věrohodný zástupce jejich firmy.
Bezpečnostní dveře a zájem o okolí
Jestliže máte na běžných dveřích zámkové vložky starší více než deset let, je pravděpodobné, že dveře zloději neodolají. Obecně platí, že zloději odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné.Velkým pomocníkem zlodějů je nezájem sousedů o dění v okolí. Proto doporučujeme mimo jiné udržovat i dobré sousedské vztahy.